Odtwarzacz CD firmy AYON

Odkąd tylko pamiętam, w posiadanym sprzęcie audio szukałem zawsze brzmienia, które przynajmniej w przybliżeniu odda to, co znam z obcowania z żywymi instrumentami. Zazwyczaj takie konfrontacje wypadały blado. Do czasu. Szukając odtwarzacza CD o brzmieniu ciepłym i jednocześnie analitycznym, z wiarygodną stereofonią i dynamiką, natknąłem się w internecie na austriacką firmę Ayon, specjalizującą się w konstruowaniu wzmacniaczy lampowych i odtwarzaczy z lampowym stopniem wyjściowym. Dystrybucją tych urządzeń w Polsce zajmuje się od wielu lat krakowski salon Nautilus.

Ayon Audio ma swoją siedzibę w Austrii, jej klientów znaleźć można na całym świecie – najwięcej w USA, Japonii i Europie. Co ciekawe, także Polska ma tu znaczący udział, gdyż nasi słuchacze bardzo docenili dźwiękowy i konstruktorski kunszt tej manufaktury. Słuchałem kilku odtwarzaczy tej firmy i muszę przyznać, że prezentują one właściwy balans tonalny, klarowność, perspektywę, uderzenie i nasycenie brzmienia. To wszystko słyszę od kilku lat u siebie w domu, dzięki przyjaźni z krakowskim salonem Nautilus! Na początku poznawałem od nowa całą swoją płytotekę na bardzo dobrze brzmiącym Ayonie CD-1s. Potem przyszedł świetniejszy CD-1sc, a od kilku chwil moje uszy cieszy Ayon CD-1sx. Całkowicie zrekonstruowany, z wyglądu podobny do poprzedników, ale w środku bardzo unowocześniony i zaprojektowany praktycznie od nowa odtwarzacz.

Jeśli miałbym opisać pokrótce brzmienie CD-1sx, użyłbym bardzo prostego określenia: muzykalność. I właśnie o to mi chodziło: Ayon pokazuje pełnię swoich możliwości, zwłaszcza w kwestii znakomitej dynamiki i kontroli basu. podczas słuchania rozpościera się przede mną bardzo klarowna scena dźwiękowa, która sprawia wrażenie, jakbym brał udział w prawdziwym muzycznym spektaklu. Odtwarzacz Ayona powoduje, że instrumenty mienią się bogactwem barw i każdy z nich ma swój niepowtarzalny charakter. CD-1sx oferuje nieprzeciętną spójność, ciekawe i naturalne barwy, relaksujący charakter brzmienia, no i trójwymiarową stereofonię.

CD-1sx to tylko wstęp do oferty Ayona – pewnie zostanę z nim na dłużej, a jednak nie mogę się doczekać, aż posłucham w Nautilusie najnowszych odtwarzaczy płyt CD/SACD: CD-10 i CD-35. Ten ostatni to konstrukcja referencyjna, a pierwszy – jego uproszczona wersja. Recenzje są bardzo obiecujące – mówi się, że ich konstruktor, Gerhard Hirt, przeszedł sam siebie i obydwa modele potrafią zawstydzić dużo droższe urządzenia konkurencji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *